Ko sve radi na projektu vaše kuće?
Arhitekta je, naravno, prvi i poslednji u ovom poslu.
Kuća se sastoji iz više “sistema” i nisu svi u domenu arhitekture. Projekat kojim se pribavlja građevinska dozvola sadrži: projekat arhitekture, projekat konstrukcije, projekte instalacija i razne elaborate, a za njih su odgovorni inženjeri drugih struka koje angažuje arhitekta.
Na kraju, svi projekti moraju biti predati arhitekti jer je arhitekta odgovoran da su svi sistemi na kući međusobno usaglašeni.
1. Projekat arhitekture
Projekat arhitekture izrađuje arhitekta. Projekat definiše funkcije, tj raspored prostorija, nameštaja i opreme. Definiše izgled, tip i sastav konstrukcije, položaj nosećih elemenata i vrstu i položaj instalacija.
Inženjeri ostalih struka dobijaju od arhitekte projekat arhitekture kao podlogu na kojoj izrađuju svoje projekte.
2. Projekat konstrukcije
Projekat konstrukcije izrađuje građevinski inženjer, na osnovu rasporeda nosećih elemenata (stubovi, zidovi, grede) slojeva konstrukcije i položaja opreme, nameštaja i instalacija, (težina samog objekta i korisno opterećenje).
Projekat konstrukcije sadrži proračun dimenzija i potrebne armature nosećih elemenata zgrade: temelji, stubovi (zidovi), grede (serklaži), ploče, krovne grede…, vrstu betona i čelika, šemu oplate i specifikaciju armature.
3. Projekti instalacija
Broj instalacija u zgradi zavisi od namene prostora. Za jednoporodičnu kuću potrebne su instalacije struje, vodovoda, kanalizacije i grejanja. Za stambenu zgradu potrebna je i hidrantska mreža (gašenje požara). Zgrada sa podzemnom garažom mora da ima sistem za odimljavanje, sistem za detekciju ugljen monoksida, dojavu požara, sprinkler sistem itd.
Ove projekte izrađuju inženjeri određenih struka:
Vodovod i kanalizacija (septička jama ako je potrebno), za objekte do 500 m2 može da izradi arhitekta, ali za veće objekte kao i za hidrantsku mrežu projekat izrađuje građevinski inženjer.
Elektroinstalacije: jaka struja (napajanje) i slaba struja (video nadzor, alarmni sistemi, sistemi dojave požara, detekcija dima, detekcije ugljen monoksida, interfon, računarska mreža itd.) izrađuje inženjer elektrotehnike.
Mašinske instalacije: grejanje, klimatizacija, ventilacija, odimljavanje, lift, izrađuje mašinski inženjer.
Projekat saobraćajnica za slučajeve unutrašnjeg saobraćaja kao što su podzemne garaže izrađuje saobraćajni inženjer.
4. Projekti tehnologije
Ovi projekti vezani su najčešće za objekte specijalizovane namene, kao što je industrija, prerada itd. U stambenim objektima najčešće nisu prisutni ili jes u ako deo objekt aima komercijalnu namenu:
- Projekat tehnologije bazena
- Projekat tehnologije kuhinje ili bara u javnim prostorima (restorani, kafići…)
- Itd…
5. Elaborati
Elaborat energetske efikasnosti (nekadašnja građevinska fizika) je proračun toplotnih kapaciteta konstrukcije objekta.
Elaborat protivpožarne zaštite izrađuje se za objekte sa više korisnika (javni objekti ili višeporodične stambene zgrade) i sadrži podatke o obaveznim sistemima zaštite od požara (protivpožarna vrata, vreme koje određena pregrada u zgradi mora da izdrži u dodiru sa vatrom itd).
Elaborat geomehanike tla se zahteva za veće objekte i njime se vrši analiza nosivosti tla na parceli kako bi se mogao izraditi proračun konstrukcije.
Na kraju
Na kraju svi projekti i elaborati moraju doći pod “jedan krov”. Arhitekta je odgovoran da svi sistemi u zgradi i svi projekti budu međusobno usaglašeni.