ZAšTO ARHITEKTA? KO JE GLAVNI NA PROJEKTU?

Iako je stvaranje lepih zgrada deo posla arhitekte i mada većina ljudi smatra da je to i jedina uloga arhitekte, njihove odgovornosti su mnogo veće. Oni igraju ključnu ulogu u svakoj fazi projekta, od planiranja i izrade tehničke dokumentacije do rešavanja problema sa izvođačima i obezbeđivanja da konačni proizvod ispunjava standarde.

Ovo zahteva sposobnosti da se uravnoteže želje klijenta, budžetska ograničenja i lokalni građevinski propisi.

Arhitekta određuje

Arhitekta komuncira sa investitorom i sa njim sve dogovara.

Arhitekta planira poziciju prostorija, nameštaja i opreme, pri čemu mora da vodi računa gde mogu da budu noseći elementi konstrukcije: zidovi, stubovi, grede. Arhitekta planira prostore tako da instalacije mogu da se grupišu i da ne ometaju jedna drugu i da ne ometaju druge prostore: gde su kanalizacione vertikale, gde se greje topla voda, gde su raspoređeni radijatori, ili ako je podno grejanje gde je razvodni orman… Arhitekta određuje slojeve spoljašnjih zidova, ploča, podova, slojeve krova, vrstu unutrašnje i spoljašnje stolarije, završne obloge itd. 

Arhitekta delegira dalje poslove. Izrađuje “podloge” na osnovu kojih inženjeri drugih struka izrađuju svoje projekte, a prema zahtevima klijenta i specifikaciji arhitekte. Te podloge su arhitektonski projekat sa naznačenim detaljima vezanim za određenu struku.

Arhitekta usaglašava

Arhitekta je odgovoran da su svi projekti i delovi budućeg objekta usaglašeni. Najčešće ostali učesnici na projektu: građevinski inženjeri, elektroinženjeri, mašinski inženjeri… sarađuju direktno i samo sa arhitektom, ne i međusobno. Provera usklađenosti svih delova zgrade radi se izradom sinhron plana. Plan izrađuje arhitekta i u koliko primeti neslaganje i moguće probleme, mora da reši problem sa inženjerima datih delova zgrade.

Zato je važno da sa odabranim arhitektom na početku dogovorite sve u vezi vašeg budućeg objekta: koje su vaše potrebe za prostorom, očekivana kvadratura, stil spoljašnjeg izgleda, vrstu krova, tip konstrukcije, obloge, vrste instalacija…  kako bi mogao uspešno voditi projekat.