GRAĐEVINSKA DOZVOLA BEZ PRORAČUNA STATIKE (GRAĐEVINSKOG PROJEKTA)?

Proračun statike (ili građevinski projekat ili projekat konstrukcije) je proračun dimenzija i profila armature nosećih delova zgrade (stubovi, zidovi, grede, ploče).

Tokom vremena, zgrada trpi razne uticaje iz spoljašnje sredine, najviše pritisak sopstvene težine i težine opreme u njoj (korisno opterećenje) za šta je neophodan materijal koji dobro podnosi pritisak, a to je najčešće beton ili masivni zidovi od opeke.

Osim pritiska, stubovi, ploče, grede, trpe i sile zatezanja na mestima na kojima dolazi do savijanja elemenata. Beton u tom smislu nije dovoljno jak, zbog čega se armira, odnosno ojačava čeličnim šipkama.

Statičkim proračunom obuhvaćeni su i drugi uticaji, kao što je nosivost tla, sila vetra, sila udara (incidenti) ,a najviše uticaj seizmičkih sila tj. uticaj zemljotresa. Za izgradnju zgrade koja će odoleti zemljotresu, nije dovoljno samo ugraditi dovoljno betona i armature, potrebno je na pravilan način povezivati armaturu u zglobovima zgrada (veza stuba i grede, zida i ploče…).

Da li je potreban proračun statike?

Odgovor DA se nameće sam. Ipak…

Prema Pravilniku (Pravilnik o sadržini, načinu i postupku izrade i načinu vršenja kontrole tehničke dokumentacije prema klasi i nameni objekta) objekti A kategorije, npr. kuća od 400 m2 bruto površine (površine sa zidovima) i tri etaže (podrum, prizemlje i sprat ili prizemlje, sprat i potrkovlje) ne moraju da imaju proračun statike za dobijanje građevinske dozvole.

To znači, da za dobijanje građevinske dozvole (dozvole kojom se odobrava gradnja objekta u toj kvadraturi, strukturi i položaju itd…) nije potreban statički proračun, ali bez njega, kada dođe do izgradnje objekta investitor mora da se osloni na iskustvo majstora.

A iskustvo majstora je dovoljno samo kada kuća liči na prethodne koje je zidao.

Proračun statike

Ako vaša kuća ima:

  • lučne zidove pa se zbog njih ne isplati raditi fert konstrukciju već punu armirano betonsku ploču,
  • velike prepuštene terase na koje može da stane veliki broj ljudi (tokom proslave na primer),
  • dugačke zastakljene zidove sa gredama iznad otvora dužim od 6m,
  • ili bilo gde u kući neki konstruktivni element koji odstupa od osnovnih dimenzija,

tada dimenzije konstrukcije i potrebna armatura ne mogu da se odrede iskustveno.

Treba pomenuti i to da izvođači radova, bez obzira na veličinu i složenost zgrade, traže da im pre gradnje dostavite statički proračun. Na osnovu proračuna, dimenzija betonskih elemenata i potrebne armature, firma može da izračuna potreban materijal, potrebnu radnu snagu, vreme i da odredi cenu. Izvođači radova, kao pravna lica, tražiće od vas statički proračun sa potpisom licenciranog građevinskog inženjera, neće prihvatiti da rade na svoju ruku.

Cena projekta za kuću koji sadrži i statički proračun jeste nešto veća, ali ako za dobijanje dozvole nije potreban, statički proračun je neophodan za izgradnju objekta. Kuću zidate jednom, zidate je da traje decenijama, zato obezbedite da bude kvalitetno sazidana.